Miért nem lehet bárki közösségi média menedzser?

Miért nem lehet bárki közösségi média menedzser?

A közösségi média menedzser nem csupán posztokat tesz ki a Facebookra vagy az Instagramra. Az ő valódi feladata az, hogy teljesítse a céged marketingcéljait. Nem saját kedve vagy aktuális hangulata alapján írja a posztokat, hanem egy jól kidolgozott stratégia és a korábbi teljesítmények alapján dönt. Valljuk be, ilyen ember nem igazán akad minden családban.

Mit csinál valójában egy social media menedzser?

Mielőtt részletesen kitérnénk a konkrét feladatokra, nézzük meg kicsit általánosabban, miben áll a social media menedzser munkája. Egyszerűen fogalmazva ő a márkád digitális hangja. Ő gondoskodik arról, hogyan jelenik meg a brand online térben, hogyan látják az emberek, és milyen képet alkotnak róla.

Egy „social media manager” munkája változatos, és valójában mindössze körülbelül 20%-át teszi ki a posztok készítése. Ezen kívül:

  • Kiértékeli a kommunikáció teljesítményét és a kitűzött célok (KPI-k) teljesülését

  • Moderálja a kommenteket, válaszol az üzenetekre, aktívan tartja a kapcsolatot a közönséggel

  • Megtervezi a tartalmat a marketing- és üzleti stratégia alapján

  • Figyeli az online világ eseményeit, naprakészen követi a trendeket

  • Ismeri az összes elérhető tartalmi formátumot, és pontosan tudja, mikor és hogyan használja őket

  • Tökéletesen ismeri a márkát, mivel minden, ami a keze alól kikerül, meg kell feleljen a brandkritériumoknak, a dizájn-manualnak és a kommunikáció hangnemének

És végül, de nem utolsósorban: egy jó social media menedzsernek kreatív szövegírónak kell lennie, aki rendelkezik alapvető vizuális érzékkel is. Ez még akkor is igaz, ha a posztokat grafikussal együttműködve készíti el. Ahhoz képest, hogy nem szerettünk volna túlzott részletekbe menni, egészen alaposra sikerült ez a bevezető. 🙂

Számos további okot is tudunk mondani arra, hogy miért érdemes valódi social media menedzsert (vagy tartalomkészítőt) alkalmaznod a sógorod helyett. Mi teszi a jó social media menedzsert valóban kiemelkedővé?

1. Következetesen foglalkozik a tartalommal

Ami nem prioritás valakinek, az általában későbbre, „majd holnapra” vagy „jövő hétre” tolódik. A közösségi médiakommunikáció viszont rendszerességet igényel. Egy social media menedzser ugyanis nemcsak a tartalomkészítéssel foglalkozik, hanem figyeli a kommenteket, válaszol az üzenetekre, ellenőrzi az eredményeket, és rengeteg más, kevésbé látható feladatot is végez.

A tartalommarketing egyik legfontosabb alappillére a rendszeresség, hiszen enélkül az emberek a te márkád helyett inkább a versenytársaidra fognak emlékezni.

2. Figyeli a márkával kapcsolatos eseményeket, és azt is, ami körülötte történik

Egy social media menedzsernek élnie kell a munkáját. Ez talán közhelyesen hangzik, de ebben a pozícióban valóban szó szerint kell érteni. Nem elég hetente párszor megnézni, hogyan teljesít egy-egy poszt, vagy ellenőrizni a beérkező üzeneteket.

Egy jó social media menedzser felelőssége ennél jóval szélesebb körű. A saját márkája eseményei mellett pontosan követi a konkurenciát is: figyeli, hogyan kommunikálnak, mely tartalmaik sikeresek, és készen áll azonnal reagálni, ha valami náluk nem jól sül el. Egy jó közösségi médiás szakember számára a folyamatos online jelenlét ugyanolyan természetes, mint a mindennapos munkába járás.

3. Tökéletesen ismeri a trendeket

Ha mindig egy lépéssel a versenytársaid előtt akarsz járni, és ki akarsz tűnni a hírfolyamból, ahhoz már nem elég átlagos képeket és rövid szövegeket használni. A mai social media kommunikáció nagyrészt az aktuális trendekre épül, amelyek hétről hétre változnak.

Ha még azelőre akarsz tudni róluk, hogy mindenki elkezdené őket használni, akkor többet kell figyelned, mint a családtagjaid storyjait vagy kedvenc sportklubod posztjait.

Az inspiráció ugyanis mindenütt ott van – nemcsak a feedben. De ha mégis elakadtál, és nem tudod, honnan szerezhetnél trendekhez kapcsolódó ötleteket, íme néhány hasznos tipp:

  • www.newsfeed.cz – Facebook (Meta) fókuszú magazin tele friss hírekkel és információkkal

  • www.later.com/blog – a Later közösségimédia-tervező blogja, tele gyakorlati tippekkel

  • www.socialmediaexaminer.com – ők állítják magukról, hogy a világ legnagyobb social media tudásforrása, és mi sem mondunk nekik ellent

  • www.socialmediatoday.com – a közösségi média legfrissebb híreit itt találod meg először

4. Elemzi és kiértékeli az eredményeket

A lájkok számának figyelése már rég nem elegendő. Az online marketing szent grálja a számok világa, hiszen ezek valós időben jelzik, hogy mi az, ami kiválóan működik, mi átlagos, és mi az, aminek nincs értelme. Egy jó social media menedzser nem csak az alapvető mérőszámokat vizsgálja, hanem mélyebbre ás, és ismeri azokat az analitikai eszközöket is, amelyek a munka legalább felét elvégzik helyette.

Csak hogy konkrét példákat is lássunk:

  • Tudtad például, hogy sokkal értékesebb adat az Instagram-posztok mentéseinek száma, mint a lájkoké? Az a tartalom, amit az emberek elmentenek maguknak későbbre, valódi hozzáadott értéket jelent számukra.

  • A Facebook és Instagram videók megtekintéseinek száma minden olyan lejátszást beleszámít, amely legalább 3 másodpercig tartott. Ennél relevánsabb mérőszám viszont a ThruPlay, ami azt jelzi, hogy hányan nézték meg legalább 15 másodpercig, vagy rövidebb videó esetén hányan nézték végig.

Az ilyen releváns mérőszámok alapján a social media menedzser pontosan optimalizálni tudja a tartalmakat, hiszen a számok egyértelműen megmutatják, milyen típusú posztokat kedvelnek a követők. Az eredmény egy olyan tartalomterv lesz, amely nem érzésekre, hanem valódi adatokra épül. Ezáltal a kommunikációd egyszerre lesz releváns a közönséged számára és hatékony számodra.

Így a pénzedet és energiádat nem felesleges posztokra, hanem valóban működő tartalmakra fordíthatod.

5. Ismeri a social media platformok közötti különbségeket

Van egy egyszerű teszt, amellyel könnyedén ellenőrizheted, hogy felelősen végzi-e a social media menedzser a munkáját. Nézd meg a céged Facebook- és Instagram-profilját: ha pontosan ugyanazokat a posztokat látod mindkét platformon, akkor meg is kaptad a választ. Ugyanis ugyanazt a tartalmat 1:1 arányban átmásolni egyik közösségi oldalról a másikra egyértelmű hanyagságra vagy tapasztalatlanságra utal.

Egy tapasztalt social media menedzser pontosan tudja, milyen tartalmak működnek a Facebookon, Instagramon, TikTokon vagy YouTube-on. Ugyanígy azt is tudja, milyen emberek vannak jelen ezeken a platformokon, hogyan fogyasztják a tartalmakat, és ehhez mérten alakítja a posztokat.

Csak hogy érzékeld, mi hogyan gondolkozunk erről, íme néhány példa:

  • Landscape (fekvő) képek nem igazán valók Instagramra – helyettük a portré, a négyzetes vagy ideálisan a 9:16-os képarány működik a legjobban, amely Instastoriesban és Reels-ben is kiváló. Az Instagram mobilos platform, a fekvő képek nem használják ki maximálisan a mobilok kijelzőjét.

  • Az Instastories-videókat az emberek többsége hang nélkül nézi, így a videóidhoz érdemes feliratokat vagy legalább a fő információkat tartalmazó címeket hozzáadni.

Összegzés

Bízunk benne, hogy ezek az információk meggyőztek arról, hogy a social media menedzseri pozícióra nem alkalmas bárki, aki sok időt tölt a közösségi oldalakon. Egy jó social media menedzsernek ugyanis meg kell érnie a feladatokra. Ha azonnal szükséged van egy ilyen szakemberre, ráadásul tapasztalatokkal is, akkor a legjobb, ha bérelsz egy profi social media menedzsert.

Másik lehetőség, hogy kineveled őt a cégedben, ám ez csak akkor működik, ha rendelkezésedre áll egy tapasztaltabb kolléga, aki valóban foglalkozni tud vele. Ha nálad nincs ilyen ember, akkor ismét az első lehetőséget ajánljuk.

Ha professzionális social media menedzsmentre van szükséged, a DoDigital ebben is segítségedre lesz. Az elemzéstől, stratégiától kezdve egészen a posztok kezeléséig és azok hirdetéséig mindent ránk bízhatsz. Bízd magad profikra!

A közösségi média menedzser nem csupán posztokat tesz ki a Facebookra vagy az Instagramra. Az ő valódi feladata az, hogy teljesítse a céged marketingcéljait. Valljuk be, ilyen ember nem igazán akad minden családban.

Miért nem jó ötlet, ha egy családtag kezeli a céged közösségi oldalait?

Egy social media menedzser munkája igen változatos; a posztok létrehozása valójában mindössze a munkaidejének nagyjából 20%-át teszi ki. Fontos tudni, hogy a social media menedzser nem érzések vagy pillanatnyi ötletek alapján készít posztokat, hanem egy jól kidolgozott, hosszú távú stratégia és a tartalmak teljesítménye szerint.

Elolvasom a cikket